Zlatá stoka je komplexní vodní dílo vybudované podle plánu Štěpánka Netolického z roku 1506. Samotné práce na stavbě stoky trvaly od roku 1508 do roku 1518. Zlatá stoka navázala na původní kratší kanál nazývaný “Strúha”. Do průběhu stoky po něm zasáhl pouze Jakub Krčín, když její část odklonil kvůli stavbě rybníka Svět.

Jedná se o uměle vyhloubený vodní kanál o délce asi 45 kilometrů a šířce 2 až 4 metry. Na hlavní stoku jsou napojené menší kanály, které společně zásobují rybníky na levém břehu Lužnice. Kromě zásobování pomáhá voda ze stoky okysličovat jinak stojaté vody rybníků (hlavně v zimě pod ledem) a regulovat výši hladiny během výlovů a povodní. Naopak v období sucha a v létě stoka zabraňuje zhoršení kvality vody pod kritické podmínky k chovu ryb a je přes ní připouštěna voda z Lužnice.

A jak Zlatá stoka získala svoje jméno? Název “Zlatá” se uchytil až za Schwarzenbergů v průběhu dalšího století jako ocenění její nenahraditelné funkce a jedinečného přínosu pro celý region.

Zlatá stoka stále plní některé původní funkce. Jde například o cirkulaci vody v rybnících na Třeboňsku, okysličování a výměnu živin nezbytných pro chov ryb. Její historické funkce jsou zásobování okolních měst pitnou vodu a plavení dřeva. Stoka také sloužila k pohonu pil, mlýnů a koželužen. Na březích stoky kdysi stálo až 18 mlýnů závislých na jejím pohonu.

Zlatá stoka národní kulturní památkou

Systém rybníků a jejich propojení Zlatou stokou byl 30. května 2003 oficiálně nominován pod označením „Třeboňské rybníkářské dědictví“ k zápisu do seznamu světového dědictví UNESCO. Již o rok dříve bylo jádro rybniční soustavy prohlášeno národní kulturní památkou.

Zlatá stoka je v dnešní době populárním cílem cyklovýletů, pěší turistiky a poznávacích výletů. V okolí kanálu se nachází mnoho chráněných oblastí, ve kterých mohou návštěvníci pozorovat různorodou faunu a flóru.

Zlatá stoka slaví 500 let

V roce 2018 slaví třeboňská Zlatá stoka 500 let. Při této příležitosti si nenechte v Třeboni ujít velkou výstavu s názvem “Příběh Zlaté stoky – 500 let unikátního díla Štěpánka Netolického”. K vidění je v Domě Štěpánka Netolického od 10. června do 18. září 2018.

Nezapomeňte si na dovolenou v Třeboni včas rezervovat ubytování. Naše moderní apartmány jsou v klidné lokalitě s dobrou dostupností do centra Třeboně.