Na kole po hrázi na rybu a lesem zpátky

50ti kilometrový výlet je na Třeboňsku ideální. Nemusíte se bát, že by to na Vás bylo moc. Kolem Třeboně jezdíte jen po rovinkách a navíc na Vás po cestě čeká několik osvěžoven. A kdyby bylo nejhůř na 39. kilometru můžete nasednout do vlaku. Od apartmánů vyrazíte ulicí Třebízského až na hlavní, kde zahnete ke kapřímu kruháči. Pojedete pořád rovně a na konci města zahnete doleva na Břilice. Většinu cesty pojedete po vedlejších asfaltových silnicích, takže není potřeba nějaké vysoce odpružené horské kolo. Cestu zvládnete téměř na čemkoli. Přes vesničku Přeseka se dostanete k hlavní silnici na Prahu. Tu jen přejedete a čeká vás jedno z nejkrásnějších míst v regionu – hráz rybníka Rožmberk.

Rybník Rožmberk

Rožmberk je  největší český rybník. Má rozlohu skoro 650 ha. Původně byl ještě dvakrát větší. Rybám se ale daří lépe v mělčích vodách, proto bylo rozhodnuto jeho hladinu snížit. Projektantem vodní stavby byl na konci 16. století známý Jakub Krčín z Jelčan. Po hrázi pojedete téměř 2,5 kilometru. Užívat si můžete nejen výhled na vodní hladinu, ale i staleté duby, v jejichž dutinách sídlí ptáci. Až do Staré Hlíny pošlapete po naučné stezce. Z Hlíny mezi rybníkami Starý Vdovec a Nový Vdovec projedete do obce Stříbřec. A protože už začnete mít hlad, dalším cílem bude Staňkov. Ze Stříbřece do Staňkova se dá jet po několika cestách. Přes Mníšek a Mirochov nebo po cyklostezce 1035, ze které později uhnete doleva.

Oběd ve Staňkově

Ve Staňkově hledejte bistro U Sumečka. Tam se zastavte, sedněte si, odpočiňte  a dejte si vyhlášené čerstvé ryby podle tajných pytláckých receptur. Zpáteční cestou minete  z jedné nebo z druhé strany rybník Hejtman. Projedete přes Hamr do Majdaleny. Tam mohou slabší kusy nasednout na vlak a z Třeboňského nádraží zamířit rovnou do kolárny apartmánůTi, co ještě nemají dost, projedou krásnými voňavými lesy po cyklostezce 122. Celý les je prošitý kanály, které spojují jednotlivé rybníky. Když budete trochu hledat, můžete vidět i 2 akvadukty. Na lázeňskou atmosféru narazíte zase až u rybníka Svět, jehož hráz si dáte na kole jako třešínku na dortu.