Podniknout cestu kolem světa je snem nejednoho z nás, ale ne každý sebere odvahu se na ni skutečně vypravit. My pro vás máme jednu Cestu kolem Světa, kterou zvládne opravdu každý. Jedná se o naučnou stezku okolo rybníka Svět na Třeboňsku v jižních Čechách. Dozvíte se spoustu zajímavých informací a užijete si krásné výhledy do okolní krajiny.

Popis cesty:

Trasa naučné stezky je dlouhá 12 kilometrů a tvoří uzavřený okruh okolo rybníka Svět. Zbudována byla již v roce 1985 a od té doby několikrát rekonstruována, naposledy v roce 2016. Můžete se na ni napojit na více místech, ale nejlepší je začít na oficiálním začátku u hotelu Bohemia-Regent u parku lázní Aurora. Konec trasy je na hrázi rybníka u Šustova pomníku.

Půjdete převážně po lesních a polních cestách a hrázi rybníku. Odpočinout si můžete u piknikových stolů a na lavičkách s výhledy do okolní krajiny. Na dvou místech jsou dokonce vymezená místa pro rozdělání ohně.

Stezka je určena převážně pro pěší turisty. Při delším období sucha je možné část projet na kole, ale je třeba respektovat vyznačené úseky, kde se musí kolo vést.

Podél trasy se nachází celkem 16 informačních tabulí o vývoji Třeboňska. Můžete si přečíst o místním ekosystému, jednotlivých rostlinných a živočišných druzích, ale třeba také o historii, rybníkářství, lázeňství a místní architektury.

Naučné tabule:

 1. Hotel Bohemia–Regent (začátek trasy)
 2. Lázeňský park – lázeňství v Třeboni
 3. Břehy rybníka – mokřadní rostliny
 4. Polní meze – ekologická stabilita místní krajiny
 5. Vimperky 1 – základní typy rašelinišť
 6. Vimperky 2 – vývoj a význam rašelinišť
 7. Spolský potok – ekosystémy
 8. Rybník Dolní Zlatník – rybníkářství
 9. Louky Třeboňska – ekosystém luk
 10. Spolský mlýn – mlýn s kapličkou z r. 1861
 11. Borový les – lesy Třeboňska
 12. Odměny – historie osídlení, místní architektura
 13. Cirkviční rybník – chov ryb a vodní ptactvo
 14. Park u Schwarzenberské hrobky – historie hrobky a parku
 15. Rybník Svět – informace o rybnících Svět a Opatovický rybník
 16. Šustův pomník – významní rybníkáři na Třeboňsku

Nechce se vám šlapat pěšky? Rybník Svět můžete obeplout s vyhlídkovou lodí za necelou hodinu. Lodě vyplouvají z přístavu u pomníku Jakuba Krčína a při příznivém počasí se můžete nalodit každou hodinu od 9:00 do 17:00. Vždy si však raději ověřte aktuální rozvrh na místě nebo v turistickém centru.

Chcete si trasu v klidu projít a poté si prohlédnout další památky na Třeboňsku? Ubytujte se v Relax Parku Třeboň a užijte si relaxační pobyt v jižních Čechách.

Břeh rybníka